Zajęcia angielskiego - indywidualne, czy w grupie?
Co jest lepsze? I dlaczego?
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy rodzaj zajęć niesie ze sobą inne korzyści.
Tylko korzyści?
Tak, zawsze korzyści. Sam fakt, że postanowiłeś się uczyć niezależnie w jakiej formie, przynosi Ci jedynie korzyści.
Podczas zajęć indywidualnych dostajesz całkowite skupienie lektora na sobie, swoich potrzebach, brakach i mocnych stronach. Dostajesz absolutnie dopasowany do siebie kurs. Wielu osobom wydaję się, że jest to sytuacja idealna.
Jednak czy zawsze?
Wszystko zależy tak naprawdę od tej prawdziwej potrzeby dla której chcemy uczyć się angielskiego i rozwijać swoje umiejętności.
Wyobraźmy sobie, że sytuację, w której słuchacz przychodzi z problem bariery językowej. Zna zasady gramatyczne, słownictwo ma całkiem rozwinięte, jednak czuje strach przed mówieniem.
Podczas wakacji wypycha partnera/-kę, czy dzieci, żeby zamówić jedzenie w restauracji, zapytać o drogę, czy zameldować się w hotelu. Podczas spotkania zalewa się rumieniem i czytając z kartki mamrocze pod nosem, gubiąc się w notatkach i w efekcie zostaje nie zrozumiany przez kolegów, czy klienta.
Stres przed mówieniem wypiera całą posiadaną wiedzę. Takiego klienta wypada nam zapytać:
„Chce Pan(i) uczyć się mówić, ale tylko z lektorem? Chce Pan(i) budować dalej swoją barierę językową? Wstydzi się Pan(i) mówić w grupie – a na mieście, jak trzeba będzie się porozumieć to nie będzie się Pan(i) wstydził/-a?”
I tym akcentem przechodzimy do zajęć grupowych – dlaczego ktoś miałby wybrać naukę w grupie, jeśli może uczyć się indywidualnie?
W grupie mamy szansę nawiązać dyskusję z innymi uczącymi się osobami. Zaobserwować, że nie tylko my borykamy się z niedociągnięciami, czy problemami w nauce języka, co może uświadomić, że nie wszyscy dookoła są doskonali, tak jak my. Osłuchujemy się z różnymi akcentami i sposobami wypowiedzi (nie oznacza to, że z niepoprawnymi), zbliżamy się do naturalnych życiowych sytuacji.
W życiu codziennym nie będziemy nieustannie na swojej drodze spotykać lektorów angielskiego mówiących poprawną angielszczyzną, czy też natywnych użytkowników tego języka. Czy w podróży, czy w pracy przyjdzie nam spotkać się z różnymi akcentami, różnymi sposobami wypowiedzi, budowania zdań, czy słownictwem, dlatego zajecia w grupie są dobrym startem do przełamania barier językowych.
Podczas zajęć grupowych należy jednak nastawić się na kompromisy – na to, że lektor musi zaopiekować się potrzebami wszystkich uczestników.
Sytuacją idealną jest, jeśli członkowie naszej grupy pracują w tym samym dziale, przy tym samym projekcie lub na tym samym stanowisku. Nawet, jeśli tak nie jest, wystarczy, że grupa ma podobne problemy, które chciałaby przezwyciężyć, ale i bez tego uda się znaleźć kompromis.