Jak skutecznie uczyć się języków obcych?

Na rynku jest wiele dostępnych materiałów do nauki języków obcych. Niezaprzeczalnie ich uczenie się wymaga koncentracji, wytrwałości, a przede wszystkim cierpliwości. Na skuteczność nauki ma wpływ przede wszystkim wybór odpowiedniej metody, która pozwoli uzyskać oczekiwane efekty. Wyjaśniamy, jakie techniki warto wziąć pod uwagę.

Czym kierować się wybierać technikę uczenia się języków obcych?

Rozpoczynając naukę języków, często nagromadzenie materiałów, własne początkowe blokady, szczególnie pod kątem porozumiewania się w innym języku, czy mnogość technik i publikacji do nauki języków sprawiają, że nie wiemy od czego zacząć. Dlatego, warto na początku postawić sobie jasno określony cel, który będzie wiązał się z tym, co rzeczywiście poprzez naukę, chcemy osiągnąć. Czy jest to przygotowanie się do egzaminu, odblokowanie blokad w kwestii porozumiewania się, poszerzenie zasobności słownictwa, a może zdobycie lepszej pracy. Dla przykładu, abyś nie pogubił się w mnogości możliwości nauki i nie stawiał sobie na raz zbyt wielu celów, skonkretyzuj najpierw jeden konkretny, np. zdobycie certyfikatu językowego. Wtedy skupisz się jedynie na materiałach, które są niezbędne, by zdać egzamin uprawniający do jego otrzymania. Innym przykładem może być Twoja chęć do tworzenia podcastów w języku angielskim. Wtedy powinieneś skupić się na technikach i możliwościach, które pozwolą Ci ulepszyć akcent, sposób wypowiadania się, płynność oraz poszerzą zasób Twojego słownictwa.

Według badań, opublikowanych na stronie Dziennika Naukowego, (…) nie wykorzystasz pełnego potencjału, jeśli nie będziesz angażował się w różne sposoby nauki języka, ponieważ (…) materiał, który chcesz opanować w pełni wymaga powtórek.

Kiedy określisz już swój cel, czas na zdecydowanie się na wybór odpowiedniej metody. Według badań, opublikowanych na stronie Dziennika Naukowego, nawet ucząc się na prywatnych lekcjach lub wykorzystując zaawansowane metody nie wykorzystasz pełnego potencjału, jeśli nie będziesz angażował się w różne sposoby nauki języka. Ponieważ mózg potrzebuje stymulacji, a materiał, który chcesz opanować w pełni wymaga powtórek. Dlatego wybierając metodę kieruj się przede wszystkim swoimi predyspozycjami i tym, co z Tobą rezonuje. Dla jednych najbardziej efektywna będzie nauka poprzez gry i zabawy, inni wybiorą fiszki, inny mnemotechnikę. Możliwości jest naprawdę wiele. Metoda dopasowana do Twojego celu, która będzie wydawała Ci się nie tylko łatwa, ale i przyjemna będzie najbardziej korzystna podczas Twojej nauki. I da Ci najwięcej motywacji. Co więcej, w trakcie nauki możesz zmieniać metody, jeśli obecna będzie już dla Ciebie nużąca. Tak samo, jak z czasem będą zmieniać się Twoje cele w nauce.

Jeśli decydujesz się na naukę języka z nauczycielem prywatnie lub w szkole, sprawdź najpierw kompetencje trenera i jakość samych lekcji. Na rynku jest wiele szkół, również online oraz aplikacji umożliwiających naukę języka bezpłatnie lub płatnie. Jednak nie każda, nawet stosując wiele sztuczek marketingowych naprawdę oferuje jakościowe lekcje. Dlatego zanim rozpoczniesz naukę języka w danej szkole lub z danym trenerem sprawdź jego kompetencje oraz metodę, jaką stosuje podczas lekcji, wtedy dowiesz się, czy to rezonuje z Tobą, czy nie.

Mnemotechnika i inne skuteczne metody uczenia się języków

Jak zostało wspomniane metod nauki języków jest naprawdę wiele i wybór tej, która będzie skuteczna zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Chętnie stosowaną jest mnemotechnika. Nauka tą metodą polega na kategoryzowaniu, grupowaniu, skojarzeniach, podobieństwach i innych procesach myślowych. Należy pamiętać, że aby ta technika była skuteczna należy przede wszystkim dostosować ją do swoich potrzeb, tempa i predyspozycji. Dobrze jest przetestować różne rodzaje mnemotechniki, aby wybrać najlepszy dla siebie, które dają najlepsze efekty. Przykładem są fiszki, mapy skojarzeń, czy różnorodne gry na zapamiętywanie lub odkrywanie i łączenie w pary. Zróżnicowanie technik będzie też bardziej efektywne niż zdecydowanie się tylko na jedną metodę, ponieważ będą aktywować więcej obszarów w mózgu, a dzięki czemu lepiej przyswoi się materiał, zaś sama nauka nie będzie nudna.

learning with post-its, memorizing

Nauka poprzez praktykę daje najlepsze efekty. Dlatego ucząc się języka obcego, np. angielskiego warto słuchać podcastów w tym języku, oglądać filmy bez napisów oraz czytać książki po angielsku, dzięki czemu nie tylko oswoimy się ze słownictwem oraz akcentem, ale przede wszystkim będziemy się wszędzie otaczali angielskim, dzięki czemu nauka będzie bardziej efektywna.

Badania nie pozostawiają złudzeń. Nauka języków obcych to najlepszy sposób na utrzymanie mózgu w dobrej kondycji, stymulując rozwój szarych komórek. Co więcej naukowcy udowodnili, że po trzech miesiącach intensywnej nauki języka, mózgi kursantów zbadanych rezonansem magnetycznym miały zwiększoną powierzchnię części kory mózgowej. Nauka języków obcych nie tylko otwiera na komunikację, nowe możliwości, kultury, ale jak zostało udowodnione wyżej rozwija także nasz umysł.

Chcesz rozwinąć swoje umiejętności językowe? Twoim celem jest swobodna komunikacja w języku obcym? Zapraszam do kontaktu.

Zainteresują Cię również...

Previous
Next

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Mogą Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów poniżej w naszej Polityce Prywatności.