Nauka języków obcych, a rozwój naszego mózgu

Jak nauka języków obcych wpływa na nasz rozwój?

Nie ma co do tego wątpliwości, że nauka języków obcych wpływa korzystnie na rozwój człowieka w każdym wieku. Szczególnie umysł, kiedy podczas nauki przyswaja się nowe słownictwo i zasady gramatyczne. Zostało udowodnione, że gry językowe poprawiają zdolność uczenia i koncentrację. Jakie jeszcze korzyści wynikają z uczenia się języków obcych? Tego dowiecie się z niniejszego artykułu.

Korzystny wpływ nauki języków obcych

Zostało zbadane, że regularna nauka języka obcego wpływa znacząco na mózg. Według specjalisty dr Johana Martenssona uczenie się języków obcych można porównać do treningu, który pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną i ciało. Podobnie jest z językami, ich przyswajanie rozwija mózg, jak również pozwala utrzymać go w dobrej formie. Szczególnie, że stymuluje rozwój szarych komórek. Jeśli zatem chcemy rozwijać możliwości naszego umysłu, a dodatkowo otworzyć się na komunikację w innym języku oraz poznać nowe kultury, nauka języków obcych będzie dobrym rozwiązaniem.

Do głównych korzyści płynących z nauki języków obcych zalicza się:

  • poprawa pamięci,
  • rozwój zdolności interpersonalnych
  • lepsze przyswajanie nowych informacji,
  • pozytywny wpływ na pamięć seniorów i opóźnienie pojawienia się demencji,
  • zapobieganie chorobie Alzheimera,
  • otwarcie na nowe kultury,
  • poszerzanie kontaktów, również biznesowych,
  • poczucie komfortu podczas podróży,
  • wzrost pewności siebie i niezależności,
  • rozwój naturalnych predyspozycji językowych,
  • poprawa ogólnych umiejętności komunikacyjnych,
  • poszerzanie wiedzy o świecie,
  • brak bariery językowej,
  • zwiększenie kompetencji społecznych,
  • większa motywacja do nauki nowych rzeczy

Wymienione wyżej korzyści z nauki języków obcych dodatkowo się przenikają, dzięki czemu możemy rozwijać się w szerokim zakresie. Jeśli jesteśmy osobą nieśmiałą, nauka języka angielskiego lub innego z pewnością pozwoli nam się otworzyć i nabrać więcej pewności siebie nie tylko w komunikacji. Jak widać, warto uczyć się języków, aby wprowadzić w sobie pozytywną zmianę.

Nauka języków obcych vs. badania naukowe

Wiele badań naukowych przeprowadzonych przez światowych ekspertów potwierdza, że nauka języka angielskiego lub innych języków wpływa bardzo korzystnie na mózg. Co więcej nawet bardziej niż inne formy rozwoju. Udowodnili to naukowcy z Umea University, którzy przebadali studentów uczących się bardzo dużo, jednak nie języków obcych. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały jasno, że nauka innych przedmiotów nie była dla ich mózgu tak stymulująca i wpływająca na rozwój w struktury mózgu, jak właśnie nauka języków. Badacze z Lund University w Szwecji, zaś udowodnili, że kursanci, którzy wzięli udział w intensywnym – trzymiesięcznym – kursie nauki kilku języków i zostali poddani badaniu rezonansem magnetycznym mają zwiększony obszar części kory mózgowej i hipokamp, który jako główny ośrodek pamięci jest najbardziej intensywnie wykorzystywany podczas nauki języków.

Naukowcy zauważyli również, że powiększanie się specyficznych rejonów mózgu było zależne przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji do uczenia się języków i postępów w nauce. 

🧠 Porównując, u kursantów z dużymi zdolnościami językowymi, hipokamp i zakręt skroniowy górny rozrastały się w większym stopniu niż u kursantów z nieco gorszymi predyspozycjami.

🧠 Natomiast u badanych, którzy musieli włożyć więcej wysiłku w nadążenie za wymaganiami kursu językowego, obserwowano większe zmiany w zakręcie czołowym środkowym.

Przeprowadzone badania dowiodły również, że u każdego człowieka istnieje predyspozycja do bycia dwujęzycznym. Po przeprowadzonym badaniu ponownie po roku potwierdzono, że wszyscy studenci, niezależnie od swoich naturalnych zdolności do nauki języków, posługiwali się sprawnie nowym językiem. Dowiedziono również, że znajomość dwóch lub większej ilości języków i ich aktywne używanie opóźnia pojawienie się początkowych objawów demencji. Co więcej, w badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii potwierdzają, że osoby znające dwa lub więcej języków znacznie lepiej wypadają na testach na inteligencję.

Według uczonego z Victoria University w Nowej Zelandii dr Paula Sulzbergera słuchanie języka obcego, nawet jeśli nie wszystko rozumiemy lub tylko niewielką część, pozwala mózgowi na przyswojenie struktur nowego języka. W swoich badaniach dowiódł, że tkanka nerwowa w strukturach mózgu będąca odpowiedzialną za naukę języków zwiększa się już po samym kontakcie z językiem obcym.

Jak widać nauka języków obcych niesie ze sobą wiele korzyści i możliwości rozwoju dla naszego mózgu, jak i osobowości. Warto odważyć się, zrobić pierwszy krok i rozpocząć naukę już dziś. 

Zapraszamy do kontaktu w celu wybrania skutecznej metody nauki języka angielskiego – również w wersji biznesowej.

Zainteresują Cię również...

Previous
Next

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Mogą Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów poniżej w naszej Polityce Prywatności.