Znajomość języka w CV, a rzeczywistość

Jeśli chodzi o poziomy języków wpisywane przez nas w CV możemy podzielić je na 3 grupy:

  • Początkujący – A1 Beginner, A2 Pre-Intermediate
  • Średniozaawansowany – B1 Intermediate, B2 Upper-Intermediate
  • Zaawansowany – C1 Advanced, C2 Proficient.

W przypadku języka angielskiego wielu ludzi wpisuje znajomość języka na poziomie średniozaawansowanym.  Jednak czy aby na pewno taki jest ich rzeczywisty poziom znajomości języka, czy jest on zawyżany?
Według badań często znajomość języka angielskiego jest zawyżana, a co za tym idzie osoby, które wpisują w CV zawyżoną znajomość języka angielskiego, mogą mieć problem z poradzeniem sobie w pracy, która opiera się na rozmowach w tym języku.

Według badań znajomość języka angielskiego jest często zawyżana, a co za tym idzie osoby, które wpisują w CV zawyżoną znajomość języka angielskiego mogą mieć problem z poradzeniem sobie w pracy, która opiera się na rozmowach w tym języku. Według badań przeprowadzonych w 80 krajach, w Polsce lepiej z językiem angielskim lepiej radzą sobie kobiety, w związku z tym kobiety rzadziej podwyższają sobie w CV poziom znajomości języka angielskiego niż mężczyźni.  Dlatego osobom, które rzeczywiście chcą nauczyć się języka angielskiego zaleca się, aby skorzystały one z coachingu języka angielskiego lub z usług szkoły językowej. Jak podają wyniki badań znajomość języka angielskiego jest bardzo ważna, a jego nieznajomość szkodzi zarówno pracownikowi, jak i firmie, w której wymagana jest biegła znajomość języka angielskiego.

"Bardzo ważną kwestią jest to, dlaczego wiele osób zawyża w CV poziom swojej znajomości języka angielskiego, na co skarżą się rekruterzy podczas rozmów kwalifikacyjnych z potencjalnymi pracownikami różnych instytucji, czy korporacji."

Bardzo ważną kwestią jest to, dlaczego wiele osób zawyża w CV poziom swojej znajomości języka angielskiego, na co skarżą się rekruterzy podczas rozmów kwalifikacyjnych z potencjalnymi pracownikami różnych instytucji, czy korporacji. Według badań aż 70% ludzi, którzy pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych, zawyżyło swoją znajomość języków w CV. Wynika to głównie z różnic pomiędzy znajomością zasad gramatycznych i słownictwa, a jego faktycznego używania lub często braku użycia języka angielskiego w praktyce, które są najczęściej na dużo niższym poziomie. Często różnice te wynikają również z tego, że kandydaci do pracy pisali swoje CV tuż po ukończeniu szkoły, kiedy ich umiejętności były być może wyższe. ale znów język był przez nich nie używany przez wiele lat.

Dlatego osobom, które rzeczywiście chcą nauczyć się języka angielskiego zaleca się, aby skorzystały z coachingu języka angielskiego lub z kursów oferowanych przez szkoły językowe. Jak podają wyniki badań znajomość języka angielskiego jest bardzo ważna, a jego nieznajomość szkodzi zarówno pracownikowi, jak i firmie, w której wymagana jest biegła znajomość języka angielskiego. Coraz większa liczba osób zatrudnianych w firmach nie zna języka angielskiego, co doprowadza do pogorszenia się sytuacji na rynku pracy, ponieważ obecnie w wielu firmach wymagany jest język przynajmniej angielski. Dlatego w dzisiejszych czasach kursy oferowane przez szkoły językowe są wciąż bardzo popularne wśród osób, które zakończyły już edukację, ale chcą podszlifować swój język i mieć większe szansę na znalezienie pracy. 

Kolejnym problemem, jaki pojawia się w CV jest zaniżanie swojej znajomości języka w CV. Ludzie często nie chcą 'chwalić się’ swoimi zdolnościami, dlatego nie opisują odpowiednio w CV swoich umiejętności, tak też jest w przypadku znajomości języków obcych. Badania pokazują, że zdecydowanie częściej jest to przypadłość kobiet niż mężczyzn.
Niestety, taka praktyka 'skromności’ może prowadzić do odrzucenia naszej kandydatury już na etapie przeglądu i selekcji CV. W praktyce oznacza to, że nie zostaniemy nawet zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. 
W takich przypadkach, jeśli nie jesteśmy pewni naszego poziomu, możemy również zgłosić się do szkoły językowej i skorzystać z usługi przeprowadzenia testu poziomującego. Pozwoli on nam określić dokładny poziom znajomości języka zarówno w mowie, jak i piśmie. A jeśli okaże się, że mamy braki w słownictwie specjalistycznym z danej branży, możemy wykupić kilka lekcji uzupełniających.

Dzisiejszy rynek pracy pokazuje, że w praktycznie każdej branży język jest wymagany. Polskie firmy posiadają wielu współpracowników, czy kontrahentów z innych krajów i powinniśmy umieć się z nimi porozumieć, więc znajomość języka na poziomie komunikatywnym jest wymaganym minimum. Dobra znajomość języka jest ważną umiejętnością nie tylko przy zatrudnieniu, ale również przy awansie, czy choćby staraniach o podwyżkę.

Zainteresują Cię również...

Previous
Next

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Mogą Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów poniżej w naszej Polityce Prywatności.